Arts

Dance Team

List of 4 items.

  • Schedule

    9/10 Georgia Tech Halftime Extravaganza Performance
    Location: Georgia Tech
    Time: All Day

    9/22 JV Halftime Performance

    Location: Stadium
    Time: TBD

    10/13 JV Halftime Performance

    Location: Stadium
    Time: TBD

    11/4 Grandparents Day Performances
    Location: The Forum, Sara D. Williams Fine Arts Center, Clif Jones Theatre
    Time: TBD

    1/19 - 1/21 Youth Concert Series
    Location: Gwinnett Performing Arts Center
    Time: All Day

    2/11 UDA Georgia Dance Championship
    Location: McIntosh High School, Peachtree City
    Time: All Day

    2/24 - 2/26 Showbiz Competition
    Location: Gwinnett Infinite Energy Center
    Time: All Day

    3/10 - 3/12 Starpower Competition
    Location: Georgia World Congress
    Time: All Day

    3/24 - 3/26  24/7 Dance Convention and Competition
    Location: TBD
    Time: All Day

    4/22 School of Ballet Spring Recital A
    Location: Sara D. Williams Fine Arts Center, Clif Jones Theatre
    Time: 7 p.m.

    4/23 School of Ballet Spring Recital B
    Location: Sara D. Williams Fine Arts Center, Clif Jones Theatre
    Time: 3 p.m.

    5/5 - 5/7 Jump Dance Competition and Convention
    Location: TBD
    Time: All Day
  • Roster

    SH Dance Team
    Maya Joglekar, 10
    Jada Jones, 11
    Jasmine Jones, 9
    Jena Malone, 10
    Rosemary Osbon, 10
    Nicole Smartt, 11
    Jordan Williams, 11
    Aliyah Young, 9

    JH Dance Team
    Abby Cole, 8
    Tori Eberhart, 8
    Olivia Finazzo, 8
    Melissa Gonzalez, 6
    Nicole Griffin, 8
    Veronica Osbon, 7
    Abagale Payne, 8
    Kendall Rowland, 8

    Elementary Dance Team
    Michelle Gonzalez, 4
    Makenzie Griffin, 3
    Claire Kim, 5
    Irene Kim, 3
    Brooke King, 5
    Camryn Marion, 3
    Taylor McIntosh, 5
    Lorelei Osborne, 5
    Camila Trejo, 3
    Kaitlyn Wright, 5
  • Coaches

  • Awards

    View 2014-15 Awards
    View 2015-16 Awards

    Awards 2016-­2017


    UDA Dance Camp at Auburn University - June 27-30, 2016
    Superior Team Trophy (2)
    Spirit Stick Award (2)
    Team Full-out Award
    Blue Ribbon Award (24)
    UDA All American Award Winners:
    • Rosemary Osbon
    • Nicole Smartt
    • Jordan Williams
    • Aliyah Young
    • Abby Cole
    • Tori Eberhart
    • Olivia Finazzo
    • Veronica Osbon
    • Abagale Payne
    • Kendall Rowland