770-243-2000
Arts

Dance Team

Accreditations

List of 4 items.

  • Schedule

    August 3, 2017
    Spartan2gether Day Performance - Bradford Gym and Center Stage, GAC

    September 8, 2017  7:00 p.m.
    Varsity Football Halftime Performance - Spartan Stadium, GAC

    November 3, 2017
    Grandparents Day at GAC

    November 4-5, 2017
    Tremaine Dance Convention - Crown Plaza Hotel Atlanta Perimeter at Ravinia
    ALL TEAMS will be performing

    November 14, 2017  4:00-7:00 p.m.
    Red and Gold Madness Event - Long Forum, GAC
    ALL TEAMS will be performing 

    December 1, 2017  7:00 p.m.
    *Tentative - Varsity Basketball Performance - Long Forum, GAC

    January 19-21, 2018
    *Tentative - Youth Concert Series - Gwinnett Performing Arts Center 
    10:00 a.m. Dress Rehearsal/ 2:00 p.m. Call Time/ 3:00 p.m. Performance

    January 23, 2018 
    *Tentative - Varsity Basketball Performance - Long Forum, GAC

    January 30, 2018 
    *Tentative - Varsity Basketball Performance - Long Forum, GAC

    February 10, 2018 - all day
    UDA Georgia Dance Championships - McIntosh High School, Peachtree City
    ALL TEAMS will be performing

    February 23-25, 2018 - all day
    Showbiz Competition - Gwinnett Infinite Energy Center

    March 9-11, 2018 - all day
    Starpower Competition - Georgia World Congress Center

    March 23-25, 2018 - all weekend
    Applause Talent Competition; Memorial Auditorium, Chattanooga TN

    April 21, 2018  7:00 p.m.
    School of Ballet Spring Recital A - Sara D. Williams Fine Arts Center, Clif Jones Theatre, GAC

    April 22, 2018  3:00 p.m.
    School of Ballet Spring Recital B- Sara D. Williams Fine Arts Center, Clif Jones Theatre, GAC
  • Roster

    High School Dance Team
     Abby Cole 9th
     Tori Eberhart 9th
     Olivia Finazzo 9th
     Nicole Griffin 9th
     Maya Joglekar 11th
     Jada Jones 12th
     Jasmine Jones 10th
     Jena Malone 11th
     Rosemary Osbon 11th
     Abagale Payne 9th
     Nicole Smartt 12th
     Jordan Williams 12th
     Aliyah Young 10th

    Middle School Dance Team
     Melissa Gonzalez 7th
     Claire Kim 6th
     Taylor McIntosh 6th
     Veronica Osbon 8th
     Lorelei Osborne 6th
     Victoria Prude 8th
     AnnaCatherine Simpson 7th
     Jala Turner 8th

    Elementary Dance Team
     Kate Gary 4th
     Michelle Gonzalez 5th
     Makenzie Griffin 4th
     Irene Kim 4th
     Camryn Marion 4th
     Kennedi Milton 4th
     Harper Nguyen 3rd
     Sasha Niles 4th
     Morganne Shoop 3rd
    Camila Trejo 4th
  • Coaches

  • Awards